Posiedzenie Komitetu Słowianoznawstwa PAN w dniu 6 marca 2023 roku

Posiedzenie przeprowadzone za pośrednictwem platformy Zoom rozpoczęło się o godzinie 11.00.

Przewodniczący Komitetu Słowianoznawstwa, prof. dr hab. Zbigniew Greń, otworzył posiedzenie i powitał jego uczestników na pierwszym w nowym roku zebraniu plenarnym. Program posiedzenia, rozesłany członkom Komitetu w zaproszeniu na spotkanie, obejmował część naukową – referat dr. hab. Adriana Jusupovicia, prof. IH PAN pt. „Kronika halicko-wołyńska w kolekcji historycznej. Wybrane zagadnienia”, a w części organizacyjnej: 1) Przyjęcie protokołu z posiedzenia plenarnego w dniu 12 grudnia 2022 r.; 2) Informacje w sprawie organizacji XVII Międzynarodowego Kongresu Slawistów w Paryżu; 3) Sprawy bieżące i wolne wnioski.

Po wygłoszeniu referatu przez prelegenta, Przewodniczący KS PAN otworzył dyskusję nad wystąpieniem, w której udział wzięli kolejno Prof. Prof. Ryszard Grzesik, Feliks Czyżewski i Zbigniew Greń, zaś podziękowanie i gratulacje przez czat złożyła prof. dr hab. Ewa Komorowska. Zadane pytania dotyczyły relacji Kroniki halicko-wołyńskiej z Latopisem kijowskim, przekładu terminu „kniżnik” i współpracy polskich badaczy kronik z historykami ukraińskim, a także kwestii autorstwa Kroniki halicko-wołyńskiej w kontekście funkcjonowania skryptoriów na Rusi.

Po kilkuminutowej przerwie Przewodniczący Komitetu Słowianoznawstwa PAN otworzył część administracyjną spotkania. Na początku w głosowaniu jawnym przyjęty został protokół z posiedzenia plenarnego w dniu 12 grudnia 2022 r. Następnie prof. dr hab. Zbigniew Greń przedstawił zebranym stan prac związanych z XVII Międzynarodowym Kongresem Slawistów w Paryżu, przypominając, że termin zjazdu przesunięto na rok 2025 i informując o zgłoszonych propozycjach zmian w funkcjonowaniu Międzynarodowego Komitetu Slawistów i organizacji przyszłych Kongresów. Przewodniczący KS PAN poinformował, że zgodnie z ustaleniami podjętymi podczas grudniowego posiedzenia KS PAN, do członków polskiej delegacji na XVII MKS rozesłane zostało pismo z prośbą o udzielenie do końca maja informacji dotyczącej podtrzymania lub zmiany zgłoszeń kongresowych. Prof. dr hab. Zbigniew Greń dodał również, że choć informacja ta nie została mu wcześniej przekazana, miejsce organizacji następnego Międzynarodowego Kongresu Slawistów jest już znane, a odbędzie się on w 2029 r. Pradze w stulecie pierwszego MKS. Wobec tej decyzji zasadność traci poparta na forum KS PAN inicjatywa organizacji XVIII MKS na Kaszubach, zaproponowana przez prof. dr hab. Tadeusza Lewaszkiewicza.

Przechodząc do spraw bieżących, Przewodniczący KS PAN przekazał prośbę dr. hab. Jana Sokołowskiego, prof. UWr, redaktora naczelnego „Rocznika Slawistycznego”, o zatwierdzenie uzupełnionego składu Komitetu Redakcyjnego i Rady Naukowej czasopisma. Po krótkiej dyskusji dotyczącej współpracy redakcji czasopism afiliowanych przy KS PAN z badaczami rosyjskimi, w której udział wzięli Prof. Prof. Zbigniew Greń, Ryszard Grzesik, Adrian Jusupović, Jan Sokołowski i Grażyna Szwat-Gyłybowa, głosowaniu poddano rozszerzenie składu redakcji „Rocznika Slawistycznego” o Prof. Prof. Rajnę Dragićević, Adama Fałowskiego, Dorotę Rembiszewską i Pavola Žigo. Propozycja została poparta jednomyślnie. Następnie Przewodniczący KS PAN przestawił krótko dwa dokumenty, które w imieniu Komitetu przedstawił władzom Wydziału I PAN – uzasadnienie działalności Komitetu Słowianoznawstwa w następnej kadencji i szczegółowe sprawozdanie z funkcjonowania Komitetu. Nawiązując do pracy włożonej w skompletowanie wymaganych w sprawozdaniu danych dotyczących członków KS PAN, prof. dr hab. Zbigniew Greń przedstawił propozycję opracowania prze Komitet aktualnej wersji informatora „Współcześni Slawiści Polscy”. Pomysł został poparty przez członków Komitetu, a swoje sugestie dotyczące opracowania informatora przedstawili Prof. Prof. Adrian Jusupović, Małgorzata Korytkowska i Jan Sokołowski.

W ramach wolnych wniosków Przewodniczący KS PAN poprosił zgromadzonych o propozycje referatów na przyszłe posiedzenia naukowe, a prof. dr hab. Dorota Rembiszewska zasugerowała włączenie Komitetu Słowianoznawstwa do grona organizatorów zaplanowanej na 6 czerwca 2023 r. konferencji Towarzystwa Naukowego Warszawskiego ku pamięci Zdzisława Stiebera. Propozycja została przyjęta przez aklamację, następnie prof. dr hab. Zbigniew Greń podziękował zebranym za udział w posiedzeniu i zapowiedział kolejne w czerwcu 2023 r.