Posiedzenie Komitetu Słowianoznawstwa PAN w dniu 5 czerwca 2023 roku

Posiedzenie przeprowadzone za pośrednictwem platformy Zoom rozpoczęło się o godzinie 11.00.

Przewodniczący Komitetu Słowianoznawstwa, prof. dr hab. Zbigniew Greń, otworzył posiedzenie i powitał jego uczestników na ostatnim przed wakacjami zebraniu plenarnym. Program spotkania, rozesłany członkom Komitetu w zaproszeniu na zebranie, obejmował część naukową – referat prof. dr. hab. Siergieja Kowalowa z Katedry Literaturoznawstwa UMCS pt. „Współczesny dramat białoruski: kontekst teatralny, sytuacja językowa i perspektywy rozwoju”, a w części organizacyjnej: 1) Przyjęcie protokołu z posiedzenia plenarnego w dniu 6 marca 2023 r.; 2) Informacje w sprawie organizacji XVII Międzynarodowego Kongresu Slawistów w Paryżu; 3) Informację w sprawie nagród Wydziału I PAN za 2023 rok; 4) Sprawy bieżące i wolne wnioski.

Po wygłoszeniu referatu przez prelegenta, Przewodniczący KS PAN otworzył dyskusję nad wystąpieniem, w której udział wzięli Prof. Prof. Bronisław Kodzis, Antoni Dudek i Zbigniew Greń. Zadane pytania dotyczyły różnic w stosunku do spraw historycznych w twórczości pisarzy białorusko- i rosyjskojęzycznych, twórczości dramaturgów białoruskich na emigracji, przekładów sztuk obcych na język białoruski i obecności twórców piszących równolegle w 2 językach. Po udzieleniu wyczerpującej odpowiedzi prelegent podziękował za zaproszenie, a prof. dr hab. Zbigniew Greń ogłosił kilkuminutową przerwę przed kontynuacją zebrania w jego części organizacyjnej.

Na początku drugiej części zebrania w głosowaniu jawnym przyjęty został protokół z posiedzenia plenarnego w dniu 6 marca 2023 r. Następnie prof. dr hab. Zbigniew Greń przedstawił kwestię aktualizacji listy członków polskiej delegacji na XVII MKS w związku ze zmianą terminu Kongresu z 2023 na 2025 rok oraz poinformował zebranych o ustaleniach podjętych podczas posiedzenia Międzynarodowego Komitetu Slawistów 24 marca 2023 r., zobowiązując się do udostepnienia członkom KS PAN protokołu z posiedzenia MKS.

Przechodząc do 3 punktu programu, Przewodniczący KS PAN przedstawił procedurę zgłaszania kandydatów do nagród Wydziału I w dziedzinie językoznawstwa (Nagroda im. Kazimierza Nitscha) oraz literaturoznawstwa i filologii (Nagroda im. Aleksandra Brücknera) i zachęcił zebranych do przedstawiania swoich nominacji. Jak dotąd z propozycją kandydatury wyszedł prof. dr hab. Tadeusz Lewaszkiewicz, przesyłając wniosek o uhonorowanie Nagrodą im. Kazimierza Nitscha trzytomowej pracy Prof. Prof. Joanny Kulwickiej-Kamińskiej i Czesława Łapicza pt. „Tefsir Tatarów Wielkiego Księstwa Litewskiego. XVI-wieczny przekład Koranu na język polski. Wydanie krytyczne zabytku polskiej kultury narodowej”, przedyskutowana została więc kwestia przygotowania koniecznej do wniosku dokumentacji.

Ostatni punkt programu posiedzenia stanowiły sprawy bieżące i wolne wnioski, w ramach których prof. dr hab. Zbigniew Greń poinformował zebranych o ustaleniach podjętych na zebraniu Wydziału I PAN 27 kwietnia 2023 r., dotyczących powoływania komitetów naukowych na kolejną kadencję. Następnie głos zabrał prof. dr hab. Ryszard Grzesik, informując zebranych o rozpoczynającej się w Pradze 8 czerwca sesji slawistycznej, upamiętniającej 175-lecie pierwszego Kongresu Słowiańskiego w 1848 r., a prof. dr hab. Zbigniew Greń przypomniał o odbywającej się w Warszawie 7 czerwca konferencji „Spuścizna Zdzisława Stiebera wobec dawnych i nowych tendencji w językoznawstwie slawistycznym”, współorganizowanej przez KS PAN.

Wobec braku dalszych kwestii do omówienia, Przewodniczący KS PAN poprosił zebranych o zgłaszanie propozycji referatów na część naukową kolejnego posiedzenia oraz poinformował, że pozostała w tej kadencji liczba zebrań (1 lub 2) uzależniona jest od kalendarza wyborów do komitetów naukowych i będzie znana po wakacjach. Prof. dr hab. Zbigniew Greń podziękował następnie wszystkim zebranym za udział w zebraniu i zakończył spotkanie.