Posiedzenie Komitetu Słowianoznawstwa PAN w dniu 23 października 2023 roku

Posiedzenie przeprowadzone za pośrednictwem platformy Zoom rozpoczęło się o godzinie 11.00.

Przewodniczący Komitetu Słowianoznawstwa, prof. dr hab. Zbigniew Greń, otworzył posiedzenie i powitał jego uczestników na ostatnim w kadencji 2020-23 zebraniu plenarnym. Program spotkania, rozesłany członkom Komitetu w zaproszeniu na zebranie, obejmował część naukową – referat dr. hab. Henryka Dudy, prof. KUL (Katedra Języka Polskiego), pt. . „Etyczny wymiar badań nad stereotypami. Na przykładzie pracy Josefa Sommerfeldta Die Juden in den Polnischen Sprichwörtern und Sprichwörtlichen Redensarten z 1942 roku”, a w części organizacyjnej: 1) Przyjęcie protokołu z posiedzenia plenarnego w dniu 5 czerwca 2023 r.; 2) Informacje w sprawie organizacji XVII Międzynarodowego Kongresu Slawistów w Paryżu; 3) Sprawy bieżące i wolne wnioski.

Po wygłoszeniu referatu przez prelegenta, Przewodniczący KS PAN otworzył dyskusję nad wystąpieniem, w której udział wzięli Prof. Prof. Ryszard Grzesik, Janusz Siatkowski i Zbigniew Greń. Poruszone przez dyskutantów kwestie dotyczyły powojennej działalności Josefa Sommerfeldta, dylematów etycznych dotyczących wykorzystania badań humanistycznych prowadzonych przez badaczy niemieckich w czasie II wojny światowej i błędów metodologicznych wynikających z ideologicznego charakteru omawianego opracowania, podporządkowanego celom ideologii nazistowskiej. Prof. dr hab. Zbigniew Greń zamknął następnie dyskusję, dziękując prelegentowi za przedstawienie zagadnienia społecznej odpowiedzialności i etyki w badaniach humanistycznych. Również dr hab. Henryk Duda, prof. KUL, podziękował słuchaczom za uwagę oraz komentarze i pytania zgłoszone w dyskusji. Przewodniczący KS PAN zakończył część naukową posiedzenia i ogłosił krótką przerwę przed jego kontynuacją w części organizacyjnej.

Na początku drugiej części zebrania w głosowaniu jawnym przyjęty został protokół z posiedzenia plenarnego w dniu 5 czerwca 2023 r. Następnie prof. dr hab. Zbigniew Greń podzielił się z członkami Komitetu aktualnymi ustaleniami dotyczącymi organizacji XVII Międzynarodowego Kongresu Slawistów w Paryżu, potwierdzając miejsce i termin Kongresu (Paryż, 2025 r.) oraz informując o trwającej dyskusji nad możliwością i charakterem udziału w XVII MKS badaczy rosyjskich i białoruskich. Przewodniczący KS PAN przypomniał również o kwestiach związanych z XVII MKS istotnych dla pracy polskiego komitetu narodowego: terminie zgłoszeń polskich wystąpień (1 maja 2024 r.) i aktualizacji składu polskiej delegacji na XVII MKS po uzupełnieniu wakatów na listach. Prof. dr hab. Zbigniew Greń zapowiedział również, że będzie reprezentował KS PAN na grudniowym posiedzeniu Międzynarodowego Komitetu Slawistów i w razie potrzeby skontaktuje się z członkami KS PAN bieżącej kadencji w okresie poprzedzającym powołanie nowego składu Komitetu.

Przechodząc do spraw bieżących i wolnych wniosków, Przewodniczący KS PAN poinformował zebranych o braku rozstrzygnięć dotyczących nagród Wydziału I PAN, przypominając, że KS PAN terminowo zgłosiło do nagrody im. Kazimierza Nitscha kandydaturę Prof. Prof. Joanny Kulwickiej-Kamińskiej i Czesława Łapicza, przedstawioną przez prof. dr. hab. Tadeusza Lewaszkiewicza. Następnie prof. dr hab. Zbigniew Greń poinformował członków Komitetu o nieformalnym spotkaniu Prezydium które odbyło się 11 września 2023 r. Przewodniczący Komitetu Słowianoznawstwa przypominał również o rozpoczynających się 24 października 2023 r. wyborach na następną kadencję, zwracając uwagę na zmianę dotychczasowych warunków powoływania komitetów naukowych PAN i informując o ich spełnieniu przez KS PAN. Prof. dr hab. Zbigniew Greń poinformował ponadto o udziale prof. dr hab. Joanny Goszczyńskiej i swoim we współorganizowanym przez Komitet Słowianoznawstwa II Kongresie Czechoznawstwa Polskiego i Polonoznawstwa Czeskiego w Pradze 15-18 października 2023 r., a prof. dr hab. Adrian Jusupović przekazał zaproszenie na objętą patronatem KS PAN konferencję „Światy Słowian: Jedzenie w świecie Słowian do XVI wieku”.

Wobec braku dalszych kwestii do omówienia, Przewodniczący KS PAN podziękował członkom Komitetu za owocną współpracę podczas minionych 4 lat, pomimo trudności i ograniczeń wynikających z pandemii COVID-19 i zdalnego charakteru spotkań i pożegnał się, kończąc w ostatnie w bieżącej kadencji posiedzenie Komitetu Słowianoznawstwa.